Ragyogó napsütéses a hétvége. Olyan “muszáj kimozdulni” érzése van az embernek. Reggeli után hamar összeáll a terv. Megyünk Martonvásárra.
A Déliből gyakran indulnak vonatok arrafelé. Kiválasztjuk az egyiket és a kis piros vonat egy fél óra múlva meg is érkezik uticélunkhoz. Innen egy negyed órás sétával érhető el a
Brunszvik Kastély. Az 1800 as években vásárolta meg a Brunszvik család az akkor még csak földszintes kúriát és építette meg a ma is látható impozáns kastélyt. A gyönyörű épület csak kívülről csodálható, mert jelenleg az MTA fennhatósága alá tartozik.
Mivel a család szoros baráti kapcsolatot ápolt Beethovennel ezért itt rendezték be a ma is látogatható múzeumot. A művész a Brunszvik lányok zongora tanáraként is ismert volt. Bár nem szeretett tanítani de Terézzel és Jozefával kivételt tett.
Érdemes megnézni a Beethoven múzeumot mert nemcsak a kiváló művész személyes tárgyait nézhetjük meg hanem sok más egyéb mellett Jozefinnal folytatott levelezéseit is vitrinbe tették.
A kellemes idő most sétára csábít. A 70 hektáros park igazi pihenést, kikapcsolódást nézelődést ígér. Itt folyik keresztül a Szent László patak mely kedves kis szigeteket alkotott ahova kis hidak vezetnek. A park, amely 1953 óta természetvédelmi terület babakocsival is könnyen járható és a nagyobbacskák is találnak maguknak futkározási lehetőséget.
Nyáron a különböző nemes fák, mocsári ciprusok, hatalmas platán fák biztosítanak kellemes árnyékot. De mi most még a korai tavaszban keressük a napsütést.
Martonvásár rendezi meg minden évben a nyári Beethoven koncertet. A kastélyparkban évente, július-augusztusban koncerteken Beethoven-műveket mutatnak be. Aki teheti feltétlenül vegyen részt egyszer egy ilyen rendezvényen. Csodálatos környezetben páratlan zenei élményben lesz része.
A természetben való gyönyörködést most kultúrával folytatjuk.
A Kastély-parktól pár lépésre található a Brunszvik Terézről elnevezett Óvoda Múzeum.
Korábban ez a létesítmény is a Kastély-parkban volt, de néhány éve egy nagyobb helyet találtak számára.
Néhány szó a névadóról. Gróf korompai Brunszvik Teréz mint arisztokrata csemete nőtt fel és bár gyengéd érzelmeket táplált Beethoven iránt, csakhamar rádöbbent, hogy őt a Teremtő az elesett nehéz sorsú, árva gyermekek istápolására teremtette. A Kastély-kertben egy megható szobor emlékezik meg erről.
Brunszvik Teréz azok közé tartozott akik a világon először mutattak rá a kisdedek nevelésének fontosságára.
1828-ban Budán, édesanyja Mikó utcai házában nyitotta meg az első kisdedóvót, amelyet Gyermekkertnek nevezett. Ez az intézmény nemcsak Magyarországon volt első, hanem első volt Közép Európában is. Példaképét az Angliában a világon elsőként működő óvoda jelentette.
A kisdedóvóba főleg azokat a szerencsétlen sorsú gyerekeket gyűjtötte egybe akik otthon semmiféle nevelést, szeretetet, kedvességet, figyelmet nem kaptak.
Érdekessége, hogy az első óvónénik óvóbácsik voltak. Mivel az akkori diplomás férfiak csak igen nehezen jutottak munkához, így elvállalták ezt a nagyszerű feladatot.
Csak az 1870 es évektől dolgoztak óvónők és fokozatosan szorították ki a férfiakat erről a nevelési területről. Kezdetben iskolaszerűen működött az intézmény. A kettő – hat év közötti csemeték padsorokban ültek. Sokáig egy gondozóra csaknem száz gyermek jutott. Mivel nem volt még étkeztetés,a kicsik délben hazamentek ebédelni majd visszamentek, hogy a délutánt is együtt tudják tölteni. Ekkor még csak kezdetleges játékaik voltak. Teréz számára fontos volt, hogy csak kézzel készült és nem vásárolt játékok legyenek. Nagyon érdekes látni ennek a kornak a játékait. Természetesen ezeket még csak korabeli képekről. A kétszintes múzeum bepillantást nyújt az 1820 as évektől kezdődően a játékok , könyvek, foglalkoztatók világába.
A múzeum ajándékba kapott egy komplett Montessori eszköztárat, amely a kiállítást gazdagítja. Maria Montessori volt az első nő, aki Olaszországban orvosi diplomát szerzett. Módszerét a sérült, értelmi fogyatékos gyerekek részére dolgozta ki, de csakhamar rájött, hogy ez a többi kicsi számára is fejlesztő hatással bír. Így sokkal látványosabban és hamarabb tanulták meg a színeket, számokat, formákat. A kiállított foglalkoztatók remekül bizonyítják ezt.
A múzeum külön mutatja be az akkori magán óvodák világát. A gazdagabb szülők gyerekei magánházaknál működő, négy-öt fős óvodákban töltötték napjaikat. Itt már gazdagabbak és szebbek a kicsik játékai. Még porcelánból készült babaedények is bemutatásra kerültek.
A múzeum kicsinek nagynak egyaránt nagy élményt nyújt.
Jól elfáradva, de rengeteg élménnyel gazdagabban indultunk a vonat állomás felé.
Kommentek